menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 125871
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 73455
Ano27520
Ne23730
Nevím22205
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Horské kolo - fenomén dnešní doby

6.10.2006

poslat e-mailem tisk

Horské kolo zpřístupnilo mimosilniční cyklistiku miliónům příznivců tohoto sportu. Super lehká kola, jako je tento model od společnosti Duratec Rass CC1, využívá pružícího systému a mnoho pokrokových technologií při zpracování materiálů.

Duratec Rass CC1

špičkové závodní horské kolo Duratec Rass CC1

Rám o hmotnosti 1340 gramů využívá pomocí revoluční technologie Locket Composite kombinaci dvou materiálů rozdílných vlastností Alu-Karbon.

Historie horské cyklistiky

Kořeny horské cyklistiky jsou v rychlých sjezdech po strmých cestách a stezkách s hrubým povrchem. Dnešní kola mají pevnost a stabilitu, potřebnou jak pro terénní podmínky, tak i pro silniční povrchy. Za první skutečně horské kolo je stroj skonstruovaný jedním z pionýrů této disciplíny, Gary Fischerem v roce 1974.

Ostatně ten samý člověk dal vlastně tak trochu nevědomky jméno celé skupině těchto kol a celému odvětví, pro které se vžilo jeho označení mountain bike. Průkopníkům a zároveň vynálezcům horského kola, kteří svůj výtvor poprvé prezentovali na výstavě bicyklů v New Yorku v roce 1981, bylo řečeno, že nikdy neprorazí. V současné době je 80% všech prodaných kol horských a crossových.

Základ moderní závodní cyklistiky v terénu položil sjezd (Downhill), který je dnes spíše menšinovou záležitostí. O něco později vzniká nová disciplína pod označením Cross-Country (závody na okruzích dlouhých 5-10 km). Z počátku obě tyto disciplíny "žily" v jakési vzájemné symbióze, postupně se však začaly stále více odlišovat (především kola) a to jak životním stylem jednotlivých jezdců, tak především podobou tratí.

V dnešní době se horské kola, potažmo disciplíny na horských kolech, dělí do několika základních kategorií: Cross-Country, Maraton, Enduro, Freeride, Dowhnill, Dirt Jump, 4Cross.

Převody a řazení na horském kole

Jízda v terénu bývá dynamickou kombinací řízení kola, rychlého řazení a častého brždění. V dnešní době se na horských kolech můžeme setkat s těmito druhy řazení:

 • řadící páčky (Shimano, Sram)
 • řazení v otočné rukojeti Grip Shift (Sram, Shimano, SunRace)
 • řazení v brzdové páce Dual Control (Shimano)
 • kombinované řazení Dual Drive (Sram)
 • řazení ve vícerychlostní nábě (Rohloff, Sram, Shimano)

Řazení v otočné rukojeti Sram X-0Otočná rukojeť (Grip Shift): ovládá se otočením zápěstí  a vyznačuje se jednoduchostí a spolehlivostí. Jeho výhoda spočívá v tom, že během řazení jezdec drží řidítka pevně v ruce a nehrozí tak, zejména v náročnějším terénu, nebezpečí sklouznutí ruky z řidítek. Řadit je možné o libovolný počet poloh oběma směry. Dnešní podoba řazení v otočné rukojeti zcela eliminovala nechtěné přeřazení při "skákajícím" kole, který se při uvádění tohoto řazení na trh vyskytoval. Více informací naleznete zde.

Řadící páčka Shimano Deore LXŘadící páčky (Rapid Fire): jsou mechanicky poměrně složité, skládají se z množství malých součástí. První modely řadících páček  byly nespolehlivé. V dnešní době je výrobci dovedly k naprosté dokonalosti. Řadící páčky Shimano Rapid Fire umožňují u přehazovačky řazení na lehčí pastorky až o pět poloh najednou, směrem dolů pak po jedné. Výhodou zůstává neměnnost zařazeného převodu ani v tom nějtěžším terénu. Proto také páčky Rapid Fire často vyhledávají sjezdaři. Více informací naleznete zde.

Řazení Shimano XTR Dual Control Řazení v brzdové páce Dual Control: řadící systém je integrovaný do těla brzdové páky, řazení probíhá jejím pohybem nahoru a dolů. Toto řazení je uzpůsobené ke spolupráci s inverzní přehazovačkou. Tlakem na páku směrem dolů lze u přehazovačky řadit až o tři polohy najednou. Při samotném řazení opouštějí řídítka minimálně dva prsty. Pro rok 2007 Shimano připravilo zcela novou generaci řazení v brzdové páce, která se poprvé objevila u komponentové sady XTR. Více informací naleznete zde.

Řazení Sram Dual DriveKombinované řazení Dual Drive (Sram): kombinovaná technologie třírychlostní planetové převodovky a devítirychlostní kazety(varianta také sedmi a osmi rychlostní kazety), rozsah převodů je ve výši 576 % a jen nába obstarává 186 %. Největší výhodu lze bezesporu spatřovat v ovládání celého řazení jednou (pravou) rukou. Nejedná se však o závodní komponent, vyskytuje se spíše na sportovně-turistických a městských kolech.

Řez nábou RohloffVícerychlostní náboj Rohloff Speedhub 500/14: Přesvědčivé vlastnosti náby, jako vysoká spolehlivost, snadné užívání, optimální odstupňování, široký rozsah převodů (rozsah převodů 526%), rychlé přeřazování, relativně nízká váha a vysoká účinnost, vstoupily ve známost profesionálů i hobby jezdců a postupně si získávají u nich oblibu. Technologie převzatá z automobilového průmyslu – plně uzavřené převody pracující v olejové lázni – zaručuje dlouhou životnost za jakýchkoliv extrémních jízdních podmínek. Řazení obstarává otočná rukojeť, od níž vedou k náboji dvě lanka. Více informací vč.fotografií naleznete zde.

Brzdy na horském kole

Pro horské kola jsou životně důležité účinné a snadno ovladatelné brzdy. Díky horským kolům došlo v poslední době ke zrychlení vývoje konstrukce brzd, brdzdových gumiček a v neposlední řadě také ráfků. V dnešní době se můžeme na kolech setkat s těmito druhy brzd:

 • ráfkové mechanické V-Brake (Avid, Shimano)
 • ráfkové hydraulické (Magura)
 • kotoučové mechanické (Hayes, Avid, Shimano)
 • kotoučové hydraulické (Hayes, Avid, Shimano, Hope, Grimeca)
 • bubnové (Shimano, Sram)

Hydraulická kotoučová brzda Avid 7  Mechanická kotoučová brzda Avid 5

hydraulické a mechanické kotoučové brzdy

Použitá literatura

 • Horská kola, J.Olsen, Salamander Books 1989
 • Encyklopedie cyklistiky, P.Dressler, Computer Press 2003
 • Velká kniha o bicyklech, R.Ballantine, R.Grant, Geminy 1993

(Přečteno: 2418x  |  autor: Z.Dokoupil  |  zdroj: archiv Rebel Bike  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2020 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku