nevhodné kolo | 19880 |
kopcovitý terén | 18094 |
nestálé počasí | 18106 |
jiné okolnosti | 17986 |
používám | 18118 |
počet fotografií: 31133
Ano | 24107 |
Ne | 20397 |
Nevím | 19074 |
Horské kolo zpřístupnilo mimosilniční cyklistiku miliónům příznivců tohoto sportu. Super lehká kola, jako je tento model od společnosti Duratec Rass CC1, využívá pružícího systému a mnoho pokrokových technologií při zpracování materiálů.
špičkové závodní horské kolo Duratec Rass CC1
Rám o hmotnosti 1340 gramů využívá pomocí revoluční technologie Locket Composite kombinaci dvou materiálů rozdílných vlastností Alu-Karbon.
Kořeny horské cyklistiky jsou v rychlých sjezdech po strmých cestách a stezkách s hrubým povrchem. Dnešní kola mají pevnost a stabilitu, potřebnou jak pro terénní podmínky, tak i pro silniční povrchy. Za první skutečně horské kolo je stroj skonstruovaný jedním z pionýrů této disciplíny, Gary Fischerem v roce 1974.
Ostatně ten samý člověk dal vlastně tak trochu nevědomky jméno celé skupině těchto kol a celému odvětví, pro které se vžilo jeho označení mountain bike. Průkopníkům a zároveň vynálezcům horského kola, kteří svůj výtvor poprvé prezentovali na výstavě bicyklů v New Yorku v roce 1981, bylo řečeno, že nikdy neprorazí. V současné době je 80% všech prodaných kol horských a crossových.
Základ moderní závodní cyklistiky v terénu položil sjezd (Downhill), který je dnes spíše menšinovou záležitostí. O něco později vzniká nová disciplína pod označením Cross-Country (závody na okruzích dlouhých 5-10 km). Z počátku obě tyto disciplíny "žily" v jakési vzájemné symbióze, postupně se však začaly stále více odlišovat (především kola) a to jak životním stylem jednotlivých jezdců, tak především podobou tratí.
V dnešní době se horské kola, potažmo disciplíny na horských kolech, dělí do několika základních kategorií: Cross-Country, Maraton, Enduro, Freeride, Dowhnill, Dirt Jump, 4Cross.
Jízda v terénu bývá dynamickou kombinací řízení kola, rychlého řazení a častého brždění. V dnešní době se na horských kolech můžeme setkat s těmito druhy řazení:
Otočná rukojeť (Grip Shift): ovládá se otočením zápěstí a vyznačuje se jednoduchostí a spolehlivostí. Jeho výhoda spočívá v tom, že během řazení jezdec drží řidítka pevně v ruce a nehrozí tak, zejména v náročnějším terénu, nebezpečí sklouznutí ruky z řidítek. Řadit je možné o libovolný počet poloh oběma směry. Dnešní podoba řazení v otočné rukojeti zcela eliminovala nechtěné přeřazení při "skákajícím" kole, který se při uvádění tohoto řazení na trh vyskytoval. Více informací naleznete zde.
Řadící páčky (Rapid Fire): jsou mechanicky poměrně složité, skládají se z množství malých součástí. První modely řadících páček byly nespolehlivé. V dnešní době je výrobci dovedly k naprosté dokonalosti. Řadící páčky Shimano Rapid Fire umožňují u přehazovačky řazení na lehčí pastorky až o pět poloh najednou, směrem dolů pak po jedné. Výhodou zůstává neměnnost zařazeného převodu ani v tom nějtěžším terénu. Proto také páčky Rapid Fire často vyhledávají sjezdaři. Více informací naleznete zde.
Řazení v brzdové páce Dual Control: řadící systém je integrovaný do těla brzdové páky, řazení probíhá jejím pohybem nahoru a dolů. Toto řazení je uzpůsobené ke spolupráci s inverzní přehazovačkou. Tlakem na páku směrem dolů lze u přehazovačky řadit až o tři polohy najednou. Při samotném řazení opouštějí řídítka minimálně dva prsty. Pro rok 2007 Shimano připravilo zcela novou generaci řazení v brzdové páce, která se poprvé objevila u komponentové sady XTR. Více informací naleznete zde.
Kombinované řazení Dual Drive (Sram): kombinovaná technologie třírychlostní planetové převodovky a devítirychlostní kazety(varianta také sedmi a osmi rychlostní kazety), rozsah převodů je ve výši 576 % a jen nába obstarává 186 %. Největší výhodu lze bezesporu spatřovat v ovládání celého řazení jednou (pravou) rukou. Nejedná se však o závodní komponent, vyskytuje se spíše na sportovně-turistických a městských kolech.
Vícerychlostní náboj Rohloff Speedhub 500/14: Přesvědčivé vlastnosti náby, jako vysoká spolehlivost, snadné užívání, optimální odstupňování, široký rozsah převodů (rozsah převodů 526%), rychlé přeřazování, relativně nízká váha a vysoká účinnost, vstoupily ve známost profesionálů i hobby jezdců a postupně si získávají u nich oblibu. Technologie převzatá z automobilového průmyslu – plně uzavřené převody pracující v olejové lázni – zaručuje dlouhou životnost za jakýchkoliv extrémních jízdních podmínek. Řazení obstarává otočná rukojeť, od níž vedou k náboji dvě lanka. Více informací vč.fotografií naleznete zde.
Pro horské kola jsou životně důležité účinné a snadno ovladatelné brzdy. Díky horským kolům došlo v poslední době ke zrychlení vývoje konstrukce brzd, brdzdových gumiček a v neposlední řadě také ráfků. V dnešní době se můžeme na kolech setkat s těmito druhy brzd:
hydraulické a mechanické kotoučové brzdy
Reklama |
![]() |
Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.
[ více ]
Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.
[ více ]
Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.
[ více ]
Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.
[ více ]
Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.
[ více ]
zaregistrujte se pro zasílání novinek
© 2001 - 2019 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)