menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 125838
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 73437
Ano27512
Ne23725
Nevím22200
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Celkový servis jízdního kola

30.10.2006

poslat e-mailem tisk

Montážní stojan BBB EasymoutJeště dříve, než své kolo po sezóně odložíte, doporučujeme na něm provést takzvaný celkový servis. Co vlastně takový servis obnáší, čeho všeho se na kole týká, jaká je jeho časová náročnos a v neposlední řadě kolik stojí peněz se dozvíte v tomto článku. Obecně lze říci, že jednou za rok je dobré celé kolo rozebrat a kompletně odservisovat.

Zcela jistě se tak zlepší jeho celková funkce a spolehlivost a rovněž se prodlouží jeho životnost. Při celkovém servisu, který trvá cca 3 hodiny (bez servisu odpružené vidlice), je vhodné současně i vyměnit opotřebené komponenty za nové a zabránit tak poškození neopotřebených dílů jako např. pastorku, převodníků, ráfků a podobně.

Průběh celkového servisu

Mechanik nejprve celé kolo rozebere tak, že v montážním stojanu zůstane samotný rám. Opotřebené komponenty jako například brzdové špalky (destičky), řetěz, sjeté pláště apod. z rozebraného kola odstraní. Takto rozebrané kolo je připravené na servis jednotlivých komponentů, které jsou pohyblivé a většinou ve svých útrobách obsahují mazadla.

V rámci celkového servisu je celé kolo také důkladně vyčištěné a napuštěné ochrannými připravky (vhodné jsou přípravky s obsahem Siliconu), které kolu navracejí původní vzhled a současně ho chrání proti nadměrnému usazování nečistot v podobě šmíru.

Servis šlapacího středu je prováděn tehdy, když je střed nezapouzdřený nebo v případě, že vydává nepříjemné zvuky. Pak je vhodné střed z rámu demontovat a  misky namazat nejlépe vazelínou s přísadou mědi. V případě stále rozšířenějších šlapacích středů s průmyslovými (strojními) ložisky vně rámu (Shimano Hollowtech II, Truvativ Giga XP apod.) je vhodné vnitřek středu důkladně pročistit a lehce promazat. Délka tohoto úkonu se pohybuje v rozsahu 10 - 15 minut.

Servis hlavového složení se provádí tak, že mechanik demontuje představec a vyjme vidlici z hlavové trubky. Následně vyčistí a namaže kuličky a misky hlavového složení, v případě průmyslových (strojních) ložisek zkontroluje, zdali ložiska nevykazují vůli (v případě poškození ložiska vymění za nové). Délka tohoto úkonu je cca 15 minut.

Servis náb v předním a zadním kole se provádí tak, že mechanik nejprve demontuje osyčky a kuličky z náb a následně celou nábu vyčistí. Zároveň zkontroluje opotřebení konusů a je-li třeba, nahradí je novými. Následně namaže a usadí zpět na své místo kuličky a poté i samotnou osyčku s konusy. Unašeš pastorku (ořech) na zadní nábě se obvykle neservisuje, pouze v případě špatné funkce (nepříjemné zvuky, protáčí-li se naprázdno apod.). V případě náb s průmyslovými (strojními) ložisky není potřeba servis, pouze v případě vykazujíli ložiska vůli. Pak se ložiska nahrazují novými. Délka tohoto úkonu se pohybuje v rozsahu 25 - 30 minut.

Centrování předního a zadního kola, kontrola dotažení a případného poškození paprsků (na zadním kole u pastorku např. spadnutím řetězu mezi paprsky a výplet) se provádí na centrovací stolici. Současně mechanik v případě ráfkových brzd zkontroluje míru opotřebení ráfků. Při tomto úkonu rovněž mechanik zkontroluje opotřebení plášťů. Zde je nutné podotknout, že kvalitní vycentrování kol je možné dosáhnout jedině v případě, že se kola centrují bez plášťů. Délka tohoto úkonu se pohybuje v závislosti na míře rozcentrování kol v rozsahu 10 - 40 minut.

Servis odpružné vidlice je vhodné provést jednou za rok, nejlépe pak v rámci celkového servisu. U olejových vidlic mechanik vymění olej a případně další náplně za nové a zároveň celou odpruženou vidlici vyčistí. U pružinový a elastomerových (příp. kombinovaných) vidlic mechanik celou vidlici vyčistí a promaže vhodným mazadlem. Na kluzné nohy je vhodné použít olej s obsahem Siliconu. Délka tohoto úkonu se pohybuje podle složitosti odpružené vidlice v rozsahu 30 - 90 minut.

Seřízení přední a zadní brzdy se provádí po usazení kol zpět do vidlice a zadní stavby. V případě ráfkových brzd mechanik namaže vezelínou čepy, na kterých jsou brzdy usazené. Dále zkontroluje míru opotřebení brzdových špalků a v neposlední řadě také stav lanek a bowdenů. V případě kotoučových mechanik provede kontrolu opotřebení brzdových destiček a kotoučů a rovněž usazení brzdového třmenu. Je-li třmen nesouosý, je nutné provést zafrézovování dosedacích ploch návarků na vidlici a rámu. Délka tohoto úkonu se pohybuje v závislosti na druhu brzd v rozsahu 20 - 40 minut.

Seřízení převodů provádí mechanik po vyčištění přehazovačky, přesmykače a pastorku. Zde je důležité provést kontrolu miry opotřebení řetězu a případně ho vyměnit za nový (podrobné informace naleznete v článku (Údržba převodů I.). Správná délka řetězu hraje rovněž důležitou úlohu ve funkčnosti celého převodového systému. Dále mechanik zkontroluje stav řadících lanek a bowdenů a následně je promaže vazelínou nebo olejem s obsahem Teflonu. Délka tohoto úkonu se pohybuje v rozsahu 20 - 40 minut.

Servis pedálů se provádí zejména u dražších nenášlapných pedálů a rovněž u pedálů nášlapných, kde uložení osyčky je kombinací průmyslového a kluzného ložiska. Délka tohoto úkonu je cca 15 minut.

Konečné doseřízení již odservisovaného kola provádí mechanik již na zemi a týká se především nastavení výšky a úhlu sedla, přesné vyrovnání řidítek případně rohů apod.

Související články


(Přečteno: 2502x  |  autor: Z.Dokoupil  |  zdroj: archiv Rebel Bike  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2020 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku