menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 125720
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 73361
Ano27491
Ne23696
Nevím22174
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Dimenze Singular 29

20.10.2008

poslat e-mailem tisk

Singular Cycles se nesnaží o vývoj úzce specializovaných rámů, ale ani o naprostou univerzálnost jako jsou například celoodpružená skládací kola švýcarské armády. Při vývoji svých rámů volí spíše "zlatou střední cestu" tak, aby kompletní kolo plnilo účel ke kterému bylo primárně určeno.

Rámové trubky jsou voleny umyslně tak, aby nebyly příliž tlusté nebo zbytečně zeslabené. Geometrie rámu je navržena tak, aby bylo zajistěno dostatečné pohodlí při jízdě.

Rámy Singular jsou vyrobeny jen z oceli nejvyšší kvality. Používají kombinaci materiálu Reynolds a trubek ze zeslabované slitiny Cr-Mo 4130, která pak jezdci poskytuje nádherně klidnou a dostatečně komfortní jízdu. Rámy Swift a Swift SS jsou svařovány technologií TIG.

Technologie rámů Singular

Rámy Singular používají kombinaci materiálu Reynolds a trubek ze zeslabované slitiny Cr-Mo 4130, která pak jezdci poskytuje nadherně klidnou a dostatečně komfortní jízdu.

Proč právě 29-ti palcová kola?

Hlavním důvodem použití 29-ti palcových kol je vytvořit takové kolo, které "padne do ruky". 26-ti palcová kola se stala standardem pro horská kola, protože předlohou pro první horské kolo byly takzvané "beach cruisery" nebo-li plažová kola sedmdesátých let. Na těchto kolech byl použit pravě tento průměr kol (26"), ale jen z důvodu dostupnosti přiměřeně širokých pláštů.

Byla to kola původně navržená pro děti a trvalo více než dvacet let něž někdo řekl: "Tato malá kolečka jsou příliž malá pro dospělého člověka." Z toho je možné předpokládat, že se jezdec s postavou vyšší než 170 cm bude na 29-ti palcovém kole cítit mnohem stabilněji a jistěji.

Velká kola navíc mají i další výhody - nerovnosti se díky velkým kolům zdají být menší než skutečně jsou, protože se přes ně snadněji převalují. Větší kola také lépe udržují setrvačnost.

29-ti palcová kola Singular

Velká kola navíc mají i další výhody - nerovnosti se díky velkým kolům zdají být menší než skutečně jsou, protože se přes ně snadněji převalují. Větší kola také lépe udržují setrvačnost.

Jsou tu také nevýhody. Tou hlavní je váha a omezený sortiment dílů. Avšak výběr komponentů pro 29-ti palcová kola rapidně roste. S plášti, dušemi, vidlicemi a ráfky již v podstatě není problém. Váha je ovšem jiná kapitola, vyrážíte holt na vyjíždku trochu "mohutnější". Větší kola prostě musí být o něco těžší.

Niméně, když lehčí kolo je taková výhoda, tak proč nejezdíme na 20-ti palcových? Hodně bikerů propaguje, že nízká váha kola zlepšuje jízdní vlastnosti. Zaručeně nejlepším způsobem jak zjistit co Vám 29-ti palcová kola mohou nabídnout, je svést se na nich.

Stopa a 29-ti palcová kola

Nejdůležitější parametr, který ovlivňuje chování kola při jízdě je "stopa" (B). Na obrázku vidíme naznačený bod, který vyznačuje osa procházející středem hlavové trubky rámu a bod, ve kterém se plášť dotýká podložky.

Čím větší je vzdálenost mezi těmito dvěma body, tím pomalejší je schopnost kola reagovat na změnu směru jízdy a naopak čím je tato vzdálenost kratší, tím se řízení stává "trhanější". Obrázek dále názorně ukazuje, že s velikostí kola roste i velikost stopy (B).

Singular Trail Diagram

Držení stopy (B) ovlivňuje chování kola při jízdě. Obrázek názorně ukazuje, že s velikostí kola roste i velikost stopy (B).

Pro běžné terénní ježdění většiny bikerů je nejvhodnější poměrně hravá geometrie, která se podle našeho názoru nachází přibližně na hodnotě vyosení 70 mm. Rám Swift je navržen tak, aby takovou hodnotu stopy poskytoval, ať již při použití dodávané pevné nebo standardní odpružené vidlidce s 80 mm zdvihu.

Dosažení tohoto cíle však nebylo jednoduché. Zvlášť pro menší velikosti, je totiž obtížné navhrnout rám, který funguje stejně dobrě s odpruženou i pevnou vidlicí. Potíž je v tom, že 29-ti palcové odpružené vidlice mají vyosení pouze 38 mm (stejně jako u 26-ti palcových) a proto je třeba užít poměrně ostrých úhlů hlavové trubky pro rozumnou hodnotu stopy (B). Pevná vidlice s podobným vyosením musí být relativně krátká, aby mohla mít podobnou stopu (B).

Mírný sklon pevné vidlice a ostrý úhel hlavové trubky má však negativní vliv na pohodlí při jízdě. Tak jak dosáhnout toho nejlepšího? Jednoduše, použít dlouhou pevnou vidlici, která poskytne dostatečný sklon (vyosení). Když použijete odpruženou vidlici se zdvihem 80 mm, což sníží přední část kola, zmenší se vysosení a zátáčení bude o něco tužší, protože se celkově zkrátí rozchod kol. Použití delší odpružené vidlice má za následek "zpomalení" řízení, a kolo pak není tolik citlivé na ovládání.

Napnutí řetězu

Různé druhy pohonů (kombinace přehazovačka - přesmykač, single speed, řazení integrované v náboji) vyžadují rozdílně vypnutí řetězu. Existuje několik způsobů jak toho dosáhnout a každý z nich má samozřejmě své výhody a nevýhody.

Nejjednodušším a do jisté doby tradičním způsobem je zvolit správnou délku řetězu a osu zadního kola posunout v patkách vidlice tak daleko dokud nebude řetěz správně napnutý. V tomto případě je jasnou výhodou váha, ale problém nastává ve chvíli, kdy chcete použít kotoučové brzdy, protože při každém dopínání řetězu je nutné seřídit i pozici čelistí kotoučových brzd.

Způsoby napnutí řetězu

Ramínkové napínáky řetězu vypínájí řetěz působením ve vertikálním směru. Excentrické uložení šlapacího středu je používáno po desetiletí ke správnému napětí rozvodového řetězu na tandemových kolech.

Excentrické uložení šlapacího středu je používáno po desetiletí ke správnému napětí rozvodového řetězu na tandemových kolech. Použití stejného systému u single speed pohonu je dobrým nápadem hned z několika důvodů. Je to "parádní", elegantní a hlavně bezproblémové řešení.

Pro použití vložky excentrického uložení šlapacího středu bylo nutné zvětšit průměr příslušné středové trubky. Otáčením excentru se šlapacím středem docílíme požadovaného napnutí řetězu. Excentr je nutné "zafixovat" na správném místě. K tomu se používá několik způsobů. Singular řeší tento problém systémem šroubů, které procházejí skrz středovou trubku a opírají se o plášť excentru.

Ramínkové napínáky řetězu vypínájí řetěz působením ve vertikálním směru. Bývají umístěny buď na horním nebo dolním tahu řetězu. Výhodou tomto způsobu napínání řetězu je, že třmen kotoučouvé brzdy zůstavá přepevněný stále na stejněm místě vhledem ke středu otáčení kola.

Tento napínací mechanismus je v porovnání se systémem excentru o něco lehčí. Na druhou stranu může vypadat trochu "neohrabaně" a nastavení pro správné vypnutí řetězu je o něco náročnější než u excentru. Excentrické uložení šlapacího středu bylo pro single speed kola zvoleno pro jeho spolehlivost, funkčnost a čistý vzhled.

(překlad: Jan Tryzna)

Mohlo by vás zajímat

Singular 29 (Singular Cycles)

17.10.2008


(Přečteno: 2378x  |  autor: Z.Dokoupil  |  zdroj: archiv Rebel Bike  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2020 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku