menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 116485
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 67370
Ano25418
Ne21675
Nevím20277
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Test skládacího kola Dahon Curve SL

15.9.2010

poslat e-mailem tisk

Společnost Dahon je momentálně největším producentem skládacích kol na světě. Jedná se americkou značku s výrobou na Tchaiwanu, ale jeden výrobní závod najdeme třeba i u nás v České republice.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal) 

Ačkoli jde opravdu o obrovskou produkci, neodráží se to nijak na kvalitě. Dahon se jí drží "zuby nehty" a nepouští se do kol, kde by měla lákat hlavně nízká cena. Vedle vlastní značky se Dahon angažuje i jako výrobce a designér pro jiné renomované výrobce.  Další prvenství zaznamenal Dahon v  historii. Se skládacím koly ve větším rozsahu začala kdysi právě tato značka.

Dnes by nám první Dahony přišly asi úsměvné, tehdy měly výhradně šestnácti palcová kola a moc velkou vzdálenost bychom na nich neujeli. Ale abychom si mohli užívat lehkosti jízdy dnešních modelů, musely tyto pionýrské doby proběhnout.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Současností jsou u skládaček Dahon hlavně dvaceti palcová kola. Ty tvoří základ produkce. Vyhovují nejlépe požadavkům skladnosti a mobility a jsou dostatečně rychlá. Pro případy, kdy klademe nejvyšší nároky na co nejmenší velikost ve složeném stavu a oželíme trochu rychlost se stále vyrábí i skládačky na malých šestnáctkách.

Nebo přesněji skládačka, protože jde o jeden model Curve ve dvou komponentových verzích, které obě kola dost podstatně odlišují. Levnější verze má pouze tři převody integrované v náboji a celkově je 1.4 kg těžší, než špičková 9-ti rychlostní  verze SL, kterou jsme dlouhodobě  vyzkoušeli.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Ve světě se často Dahon srovnává se značkou Brompton. V některých západních zemích je tato firma pevně zakořeněná s jejími šestnácti palcovými skládačkami. Po zavedení modelu Dahon Curve v roce 2006 se dalo Bromptonu začít lépe konkurovat v jeho teritoriu, hlavně v Anglii.

Model Curve se od svých předchůdců liší na první pohled moderním elegantním rámem, z jehož zakřivení zřejmě i vzniklo jméno Curve. Rám je vyroben z kvalitní slitiny Alu řady 7005, v šedé elegantní "hořčíkové" barvě.

Novinkou letošního roku je ještě černá barva, ale ta se do Evropy vůbec nedostane. Musíme se smířit s elegantní šedí. Kvalita barvy i zpracování svarů je velmi dobrá a jen potvrzuje slova z úvodu článku.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Ve složeném stavu je Curve SL miniaturní balíček o rozměrech 33 x 69 x 62 cm. Vzhledem k nízké hmotnosti ho můžete nést pohodlně v jedné ruce. S rezervou se vejde například do průhledné Ikea tašky.

Ať to byl vlak, přeplněný autobus, či tramvaj, nepotřebovali jsme na kolo ani obal, ale určitě to chce ho mít k dispozici. Jednou nás totiž vykázal z autobusu řidič příměstské linky.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Složení a rozložení je otázkou okamžiku. Třeba když jsme viděli lidi v povzdáli nastupovat do přijíždějícího autobusu městské dopravy, stihli jsme ještě rychle Dahona po příjezdu složit a odjet tímž busem. Stačí zhruba 15 vteřin.

Povolíme rychloupínák sedlovky, vycvakneme pedály pomocí pojistek, povolíme středový kloub a kloub u hlavové trubky, pak sklopíme řídítka dolů mezi již složený rám. Popřípadě povolíme ještě upínák na řídítkách aby se nám brzdové páky neodřeli od země.

Snad jen ty pedály mohou dělat starosti, nejsou sklápěcí jako u levnějších modelů, tyto musíme po vycvaknutí schovat třeba někam do kapes, hlavně neztratit. Ten, kdo by chtěl vozit stejně fungující "nášlapy", bude muset oželit SPD systém, protože tato značka pedálů má svůj vlastní.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Dahon Curve SL je až nečekaně tuhé, ačkoli se skládá ve dvou bodech, středovém kloubu a u hlavového složení, není to na úkor tuhosti rámu. Spojení jsou pevná a opatřena pojistkami proti náhodnému povolení páček. Aby se nám za chůze nerozevíralo, je opatřeno magnety na koncích nábojů, které přední a zadní kolo fixují.

Po vyzkoušení různých skládaček na Eurobiku musíme konstatovat, že Dahon má na vrch nejenom patentovaným skládáním, ale i jízdními vlastnostmi. Najdeme mnoho na pohled high endových modelů, ale pokulhává užitná hodnota, to mluvíme o těch dražších skládačkách.

Pak je tu ještě zástup těch laciných skládaček a těmi se nemá vůbec smysl zabývat. Oproti Dahonu se u jiných značek zdála vratká hlavně přední část, bylo nutné jakoby s kolem neustále balancovat, vyrovnávat rovnováhu, hlavně v malých rychlostech. Dahon je na tom zcela jinak, dá se s ním  kličkovat klidně na chodníku plném lidí při rychlosti slimáka.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Geometrie je udělána tak, aby s ním byla dobrá manipulace v městském prostředí, kde často moc místa nemáme. Kolo má kratší rozvor 960 mm, řídítka také nejsou moc daleko. Jsou ale 60 mm široká a mírně zakřivená směrem k jezdci. Poskytnou dobrou oporu a dostatečný prostor pro případnou montáž světel, tachometru a podobně.

Výškově lze řidítka měnit v rozsahu 89 - 100 cm. Posed je vzpřímený a pohodlný,není však stavěn na celodenní "švihy", spíše na kratší přemísťování. Tím ale nechceme říct, že delší "štreka" nejde ujet.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Předností je komponentová sada Shimano Capreo, stavěná přímo pro skládací kola. Zvláště páčky, nebo přesněji tlačítka řazení fungují na jemný dotyk a jde to tam sázet velmi rychle a přesně. Kazeta  s devíti pastorky ve spojení s klikami od FSA umí vyždímat z tohoto mrňouska maximum.

Na nejtěžší převod se dá držet krok například s crossem, silniční kliky mají jeden převodník s 39 zuby a ISIS středové složení. Místo velkého převodníku je přišroubován rockring, schovávajíc řetěz. Do kopce si můžeme dovolit zhruba to, jako s horským kolem na prostřední převodník.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Curve SL není tak rychlý, jako kdyby měl dvacítky kola, kompaktní velikost však dává zase jiné priority. V-Brake brzdy od Avidu nemají chybu, příjemné jsou páky, které lze ovládat lehce jedním prstem. Jako vždy chválíme gripy od Ergonu, chránící dlaně od únavy.

Úchop je s nimi pevný a při tom pohodlný. Sedlovka je dostatečně dlouhá aby vyhověla i vysokým jezdcům. Konkrétně je to pro postavy výšek 137-188 cm. Snese i sto kilového chlapa na maximální vytažení. Těch sto kilogramů je limitních a my jsme si je v praxi i vyzkoušeli bez jakýchkoli problémů.

Jediné co by snad mohlo vadit je systém upínání sedla do drážek, což má jen pár značek. Původní sportově pohodlné sedlo však není vůbec špatné. Na výšku lze posed měnit v rozmezí 28 cm. Výhoda drážek je v větším rozsahu podélného posunu sedla a mělo být lehčí,než ližinové.  Hladké jízdě přispívají pláště Marathon Racer od Schwalbe.

S vyšším tlakem umí být pláště téměř bez odporu a ani za mokra nás nezklamaly.  Měly by být díky ochranně méně náchylné k propíchnutí, nám se to však podařilo hned dvakrát. Mezi pláštěm a blatníkem je dostatek místa, větší dávka bahna nás tudíž nemůže překvapit.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Značkové blatníky od SKS mají také na koncích gumové zástěrky. Ty dostaneme ke kolu standardně, stejně tak stojánek. Skládačku jsme si postupně oblíbili až tak, že se stala nejfrekventovanějším ze všech doma zaparkovaných strojů. Postupně se na něm vystřídali všichni členové rodiny, každý si ho užil po svém.

Kdo by řekl, že nadchne všechny generace. Pro matku doprovázející dítko na odrážedle není bezpečnější volby. Máte ho stále pod kontrolou, není problém ho za jízdy přidržovat jednou rukou, nebo jet stejně pomalu. Dá se i po chodníku, který nemusí být tak široký.

Starší dítě pak určitě sáhne po Dahonu pro jeho snadné ovládání a kompaktní rozměry. Když zrovna byl bicykl volný, vyrazili jsme tam, kde se s ním počítá nejvíce, do města.  Ačkoli jsme měli vždy na dosah nějaký dopravní prostředek, jeli jsme co nejdál po svých.

Zdolali jsme naráz asi šedesát kilometrů, pro člověka, který není zvyklý na "kraťounký" rám je to samozřejmě méně pohodlné, než za řídítky klasického bicyklu, ovšem ujet to lze. Nejlepší je však rozdělit si trasu na několik úseků a  kombinovat to s něčím motorizovaným. Pak si kolečko užijeme více v pohodě.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Zajímavá cesta vedla na letecký den z Prahy doHradce Králové. Ráno po vlastní ose k busu, pak metro, vlak, zase po ose a nakonec svištění po širokých letištních plochách, kde mrštnému Dahonu nevadily ani větší davy pěšáků. Cesta zpět na nádraží přinesla zážitky z pro nás nového města.

Není to romantické, zajet si někam do neznámého cíle  aniž bychom museli řešit přepravu kola? Dahon tak poslouží kromě cest do zaměstnání a různých kratších přesunů i jako doplněk na dovolené, kam bychom si jinak kolo nebrali.

Skládací kolo Dahon Curve SL (photo by Mike Koukal)

Ve složeném stavu bez tašky jsme absolvovali cesty do různých bank a úřadů, všude měli pro nezvyklý "balíček" pochopení.  Došlo i ke komickým situacím, kdy se na Dahonu po chodbách projelo celé osazenstvo pobočky, proto buďte vždy připraveni na zvídavé otázky Curve nesměl chybět ani při kempování na Eurobiku 2010.

Nikdy nebude zapomenuta cesta k jezeru s kolegou na inlinech a hlavně ta noční zpáteční, kdy byl opilý po celou dobu Dahonem tažen a nebýt osvětlené dráhy letiště, tak tam snad jezdíme dodnes, protože jsme samozřejmě zajeli někam za kopce a ta dráha nás navedla zpět ke stanu.

Teď si představte absolvovat to na nějaké skládací napodobenině, kterých byla plná výstava. Kola sice krásná, ale jak už tady bylo řečeno, oproti Dahonu jim něco chybělo. Plusem Dahonu je stabilita, tuhost a perfektní mechanismus skládání. To nelze vyvážit ničím,i kdyby jiné kolo mělo sedm kilo a  karbon úpně všude,  na bicyklu se totiž také  občas jezdí.

zdroj: www.bikenet.cz

autor: Mike Koukal
s laskavým svolením převzato z www.bikenet.cz

Mohlo by vás zajímat

Skládací kolo Dahon Curve SL (Mike Koukal)

15.9.2010


(Přečteno: 2385x  |  autor: M.Koukal  |  zdroj: http://www.bikenet.cz  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2019 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku