menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 108181
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Horské elektrokolo Achilles Rebel Comp 2018

počet fotografií: 31083

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 62219
Ano23606
Ne19944
Nevím18669
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

20.000 km a 5 let zkušeností s epohonem

16.8.2011

poslat e-mailem tisk

Zhruba před 5 lety i do naší vlasti začal pomalu, ale jistě vstupovat fenomén zvaný elektrokola. K jeho rozvoji přispělo kromě levné čínské výroby i cenové zpřístupnění lithiových akumulátorů vyráběných speciálně pro pohon kol. Byl jsem u toho od počátku a tak se s vámi podělím o pár zkušeností. Bylo to právě v době, kdy se výlety na kole pro mne po cca 30 - 40 km místo potěšením stávaly utrpením.

Výlet na elektrokolech po Vysočině (rozhledna Babylon).

Dnes děláme (s manželkou) pravidelně výlety cca 50 - 70 km, kdy se i v závěru mohu bez problémů "kochat" okolní přírodou. A to i v týdnu po práci, neboť (podle profilu tratě) se naše průměrná rychlost pohybuje kolem 20 km/h.

Zpočátku se jednalo o nevzhledná monstra s olověnými bateriemi vážící 40 kg i více, jež fungovala spíše jako motorka, neboť při této váze byl pohyb vlastní silou pouze pro zdatné jedince. Dnes je již situace mnohem lepší, neboť motorizace včetně akumulátoru přidá kolu cca 5 - 7 kg.

Také se pomalu mění náhled na využití těchto kol. Dříve byly považovány pouze za dopravní prostředek pro invalidní spoluobčany, a pokud jsem na něm vyjel já (padesátník s mírnou nadváhou), stával jsem se terčem posměšných poznámek.

Dnes se mne spíše často zeptají, jak to funguje a kolik to stojí. Motorizace mi slouží jako přípomoc při zdolávání náročnějších úseků či na dopravu do zaměstnání bez "zpoceného trička".

Protože jsem vyzkoušel téměř vše, co je dnes k dispozici (na elektriku mám najeto cca 20.000 km), tak nejprve uvedu stručný přehled dnes používaných systémů (nebudu se zde zabývat současnou legislativou - tu si můžete přečíst jinde).

Něco málo o moterech

  • Motory v náboji kola (předního či zadního) se dělí na převodové a bezpřevodové. Převodové mají v náboji umístěný motor a jeho otáčky jsou sníženy pomocí převodovky (dnes většinou planetové) na potřebné otáčky kola, bezpřevodové jsou vlastně velké motory, kdy rotor přímo otáčí kolem.
  • Motory středové (u šlapacího středu) točí klikami s předním převodníkem a za ním je k dispozici ještě přehazovačka nebo vícerychlostní náboj.

Kola si můžete koupit buď hotová - všechny prvky jsou sladěny výrobcem - nebo si pomocí kitu motorizovat své oblíbené kolo - vyžaduje trochu zručnosti a nemusíte vždy dosáhnout kýženého výsledku.

Motor v předním náboji kola

Převodové motory v náboji kola (dnes jsou zatím používány většinou výrobců elektrokol) mají plošší výkonovou křivku a mají dobrý tah "od spodu". Díky zabudované volnoběžce při pohybu vlastní silou nekladou žádný odpor. Nutno dodat, že však díky konstrukci (převodovce) mají i poněkud omezenou životnost - moje zkušenost je cca 3 - 5 tisíc km. Kolečka v planetové převodovce lze však vyměnit, a pokud jsou v motoru kvalitní ložiska, lze životnost dva až třikrát zvýšit.

Bezpřevodové motory v náboji kola mají strmější výkonovou křivku a s klesajícími otáčkami jim značně klesá účinnost. Tak například při rychlosti 25 km/h je účinnost i 85%, ale při rychlosti 5 km/h na plný výkon klesá účinnost i jen na 30% a pokud motor při této rychlosti odevzdává výkon 250W pak se 2/3 energie z baterií mění v teplo (500W - malý vařič).

Naproti tomu, pokud tyto bezpřevodové motory mají kvalitní ložiska, pak vykazují téměř neomezenou životnost - zatím se mi žádný nepodařilo "odpravit". Vykazují však na volnoběh mírný odpor - točíte vlastně nezatíženým dynamem.

Toho lze dobře využít k zapojení rekuperace, ne však k nějakému významnému dobíjení baterie během jízdy (doma baterii nabíjíte cca 5 - 10 hodin a z kopce jede cca 10 - 15 minut, jde tedy o cca 2-3%), ale k brždění z kopce, kdy šetříte brzdy (ale funguje to jen při vyšších rychlostech nad cca 25 km/h, kdy motor vyrábí vyšší napětí než má baterie).

Středový pohon Bosch

Středové motory jsou hitem posledních 2 let. Motor pohání kliky s převodníkem a vy máte za ním k dispozici přehazovačku nebo vícerychlostní náboj, čímž můžete využít výkon motoru ve velmi širokém rozsahu otáček (rychlosti) kola a motory mohou být slabší - šetří tak baterii a výrazně zvyšuje dojezd. Pro motor je to stejný rozdíl, jako když jedete "za svý" na kole s jedním převodem, nebo s přehazovačkou.

Mám v Jizerských horách (z Josefova Dolu směrem nahoru) trasu, kde je na 3.5 km 400 metrech převýšení a kde každý nový motor testuji a subjektivně porovnávám. Zde jednoznačně vítězí středový motor, pak převodový a nakonec přímý motor (nemusí být vždy pravda - viz.dále). Pokud použijete kolo v rovinatějším terénu a porovnáváte průměrnou rychlost, pak je poměr přesně obrácený.

Něco málo o akumulátorech

Dnes se používá napětí od 24V do 48V (výjimečně vyšší). Nejběžnější napětí je 36V. Sám již dlouhodobě používám toto napětí - má dostatečný výkon pro využití motoru jako přípomoc, šetří motory, neboť nejsou využívány na hranici svých možností a tím se tak nezahřívají a v neposlední řadě nabídka akumulátorů je v této oblasti nejlepší.

24V je málo (z principu má motor menší výkon) a mnoho majitelů elektrokol je značně zklamáno. A 48V je pro toho, kdo chce používat elektrokolo jako motorku bez vlastního příšlapu v každém terénu. Pozor při změně používaného napětí, zda je řídící jednotka schopna jej akceptovat! 

  • Olověné akumulátory - sám jsem je nikdy nepoužíval - kromě ceny nemají žádnou výhodu a jen samé nectnosti - váha (10 Ah cca 15 kg), křehké, nízká životnost (cca 1 sezonu), rychle klesající napětí při vybíjení způsobuje rychlý pokles výkonu motoru.
  • NiCd a NiMh - s těmi jsem začínal (10 Ah cca 7.5 kg) dražší než olovo, ale již se dnes také nepoužívají - nectnosti: paměťový efekt a rychle klesající vybíjecí křivka, omezené životnost (cca 2 sezony).
  • Lithiové akumulátory - dnes se používají z 99%. Mají mnoho výhod - výborná vybíjecí charakteristika, napětí začne klesat až v závěru vybíjení, takže motor má stále stejný výkon, nemají paměťový efekt, mají dlouhou životnost (minimálně 5 sezon). Pozor na levné výrobky, většinou z recyklátů - také jsem se potkal s jednou, jež mi vydržela jen 1 sezonu.

Lithiové baterie mají několik variant:

  • Li-on a Li-pol - lehké (10 Ah do 2.5 kg), mají zabudovanou řídící jednotku, ale prý nejsou dost bezpečné - nikdy (ani z doslechu) jsem se však o žádném vzplanutí nedozvěděl.
  • LiFePo4 - trochu těžší (10 Ah 3.5 - 4 kg), mají zabudovanou řídicí jednotku, ale vykazují nejvyšší životnost ze všech - až 1500 cyklů.
  • LiMn - poslední hit, nízká hmotnost (10 Ah 2.3 kg), nepotřebují řídící jednotku, dobrá životnost až 800 cyklů.

Vyšší cena lithiových baterií proti ostatním typům je však jen relativní. Mají jen samé plusy a vydrží vám 5 i více sezon.

A teď ještě pár postřehů

Nábojové motory - zda v předním či zadním kole. Na to nedokážu relevantně odpovědět. Motor vpředu a baterie vzadu na nosiči (dávám přednost) kolo je vyváženější, ale na šotolině, mokré trávě či kamenité cestě při max. záběru trochu prokluzuje (ale například perfektně vás vytáhne pokud vjedete do hlubšího písku bez "tanečku"). Motor vzadu a baterie na nosiči (lepší umístění v rámu kola) - kolo hůře vyvážené, ale kolo "nehrabe".

Nábojový převodový motor - má dostatečnou sílu ve velkém rozsahu otáček (rychlosti). Pokud jsou v planetové převodovce použita silonová kolečka, tak je překvapivě velmi tichý (což však s rostoucím opotřebením přestává platit). Manželka (nemá zapojený Pedelec) si jej nemůže vynachválit, neboť si čas od času potřebuje odpočinout a jet jako na motorce.

Nábojový bezpřevodový motor - používám nyní dva od stejného výrobce, které podle potřeby přehazuji - jeden do kopcovitějšího terénu (max. výkon v oblasti 10 - 15 km/h - v této oblasti předčí účinností a výkonem převodový motor) a druhý do rovin (max. výkon v oblasti 20 - 25 km/h - více však "žere" baterii při nižších rychlostech do kopce - pokles účinnosti). Láká mě na něm vysoká životnost a možnost navýšení výkonu zvýšením napětí baterie.

Středový motor - posledním hitem je středový pohon Bosch (používá je v letošní sezoně několik výrobců), jež je zatím ze všech pohonů nejsofistikovanější a jednoznačně je určen všem věkovým kategoriím (hodně mne nadchl). Kola s ním mají váhu i s baterií cca 19.5 - 23 kg, nulový odpor při jízdě bez motoru, přehazovačku nebo vícerychlostní náboj až za motorem, takže přestože má motor jen 250W, nepotkal jsem zatím kopec, jež jsem pohodlně vsedě nevyjel.

Středový pohon Bosch

Motor nemá žádné ovládací páčky, jen elektronika snímá sílu, kterou sami dáváte do pedálu a jak rychle šlapete a navolenou úroveň vám přidá. Hned při prvním šlápnutí (již při rozjezdu) máte prostě pocit, že vám někdo pomáhá točit pedály a to silou, jež si sami zvolíte (od 30 - 200% toho co sami šlapete - nastavíte i během jízdy na ovladači).

Mne skutečně tento systém velmi oslovil, a pokud bude výrobcem deklarovaná životnost 30.000 km dosažena, pak jsem velmi spokojen.

Kolo se středovým pohonem je skutečně určené pro všechny věkové a výkonnostní kategorie a z výletu nad 50 km (sám cítím, že ani 100 km by pro mne nebyl problém) či dojíždění do práce a na nákup dělá skutečně potěšení. Tento systém je i navíc velmi úsporný - na baterii ujedete o 1/3 až 1/2 více, než u ostatních systémů - vezme si z baterie jen to, co potřebuje.

Když jsme u té výdrže baterií - údaje výrobců kol jsou velmi ošidné (řekl bych velmi ideální) - často se setkávám s velkým zklamáním, že se k uvedeným údajům majitel kola ani nepřiblížil. Vždy záleží na vaší váze včetně kola a bagáže, profilu tratě, a hlavně jak velkou pomoc motoru používáte (pokud má kolo "plyn" svádí to k jeho maximálnímu využití).

Malá úvaha - motor má výkon 250W, jedete na jeho maximální výkon, příkon pak činní cca 500W (účinnost 50% - a to není špatné!), z baterie 36V odebíráte tedy cca 14 amper - 10 Ah baterie vám při tomto výkonu vydrží cca 40 minut a pokud přitom jedete rychlostí 15 km/h, tak ujedete 10 km a je vybyto (někteří výrobci udávají i max. výkon použitých motorů 500W - tak tam je to samozřejmě ještě nepříznivější).

Reálně se dojezd pohybuje u 10 Ah baterie mezi 20 - 40 km (u Bosche 30 - 60 km). Já abych měl jistotu, že nikdy neskončím bez energie, vozím na nosiči ještě přídavnou 20 Ah (LiMn 4.3 kg) a ani při 75 km výletě mi "šťáva" nikdy nedošla. Vždy musíte počítat s tím, že pokud chcete větší výkon, tedy i výkonnější motor, musíte použít výkonnější akumulátory a tyto musí být schopné potřebný výkon dodat.

Setkal jsem se s případem, kdy kolega použil motor, jehož špičkový odběr činil 20 - 25 A, ale použil 10 Ah akumulátor, jež byl schopen dodávat max. 15A - při každém přidání se mu motor zastavil, neboť podpěťová ochrana akumulátoru tento odpojila.

Ještě k výkonu - aby jste měli představu - člověk vyvine chvíli max. výkon asi 750W (nepočítám Armstronga, ten má prý 1.1 kW) - tedy normální člověk a motory dávají (ty legální) cca 250W ve špičce některé i 500W, tak, aby jste od elektrokola nečekali více, používá se skutečně jako přípomoc - to si kupte elektromotorku, tam jdou výkony od 1 kW nahoru.

Co říci závěrem - trochu mne překvapuje, jak málo zatím elektrokol při svých výletech a  vyjížďkách potkávám (přitom na internetu je jich nepřeberný výběr a téměř každý prodejce je má v nabídce). Nedávno jsem byl na výletě v Bamberku v Německu (snad všichni obyvatelé města tam jezdí na kole) a každé 3 - 4 kolo bylo na elekriku.

Tak snad tomu i našinec přijde na chuť stejně jako já - jízda na kole i elektrokole je droga, i při ní se vám vyplavují do krve endorfiny, a cyklostezky všeho druhu (i ty náročnější), jsou i pro elektrokola velmi vhodné.

Poslední rada na závěr. Nikdo nejste tak bohatý, aby jste kupovali levné věci - elektrokola do 15 - 20 tisíc Kč jsou jen na jedno použití (1 sezonu) a přinesou vám jen zklamání a tu pohodu přípomoci si moc neužijete. Přeji mnoho krásných kilometrů na kole (elektrokole).

Mohlo by vás zajímat


(Přečteno: 32220x  |  autor: A.Linka  |  zdroj: archiv Rebel Bike  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Extra lehké baterie RB Battery jsou speciálně vyvinuté pro sportovně laděné jezdce, kteří vyžadují nízkou hmotnost, dostatečný výkon v kombinaci s dojezdem a v neposlední řadě zachování košíku pro cyklolahev. Umisťují se do rámu ze spodní strany rámové trubky nebo pod sedlo. Baterie RB Battery jsou vyrobené v České republice z kvalitních článků Panasonic/Sanyo nebo Samsung.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2018 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku