menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 116485
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 67369
Ano25418
Ne21675
Nevím20276
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Na skládacím kole k Baltskému moři 2011

23.8.2011

poslat e-mailem tisk

Nápad absolvovat cyklostezku podél řek Nisy a Odry až na ostrov Usedom k pobřeží Baltského moře se skládacím kolem a s nákladním vozíkem se zrodil na jedné vyjížďce na biku pár dní před samotným odjezdem.

 Jan Tryzna na skládacím kole Brompton M3L a s nákladním vozíkem
Burley Travoy

Délka trasy měla být podle průvodce necelých 540 km  z města Zittau u česko-německých hranic až do přímořského lázeňského městečka Ahlbeck na ostrově Usedom. Vlivem různých plánovaných i neplánovaných objížděk a cest do kempů nebo míst vhodných k přenocování, které ne vždy byli v těsné blízkosti cyklostezky, jsme nakonec urazili okolo 640 km. Tato vzdálenost se podařila v 5-ti lidech překonat za 7 dní. 

Se skládacím kolem anglické značky Brompton ani s nákladním vozíkem Burley zámořské provenience jsem do té doby neměl v podstatě žádné zkušenosti, kromě asi jednoho svezení na skládačce. Byl jsem však ujištěn, že by to s tímto vybavením mělo jít zvládnout. Tak jsem se rozhodl to vyzkoušet.

Na skládacím kole Brompton M3L a nákladním vozíkem Burley Travoy k Baltskému moři

Veškeré věci potřebné pro kempování (stan, spacák karimatka), včetně zásob a malé stoličky jsem vezl přivázané ve spodní části vozíku a v batohu uloženém do přepravní brašny vozíku, kterou jsem přetáhl pláštěnkou. Osobní věci, další drobnosti a lahev s pitím jsem vozil v přední brašně, která sloužila i jako příruční zavazadlo.

Není asi hanbou přiznat, že jsem nevyrážel úplně klidný. Taky jednu z prvních věcí, kterou jsem od kolegů slyšel, bylo: "Nejdřív jsem si myslel, že si děláš srandu, ale teď vidím, že to myslíš vážně.“ (v originále trochu jadrněji). Z technického hlediska jsem se zejména obával utržení oje v uložení pod sedlem a poškození řazení v náboji vlivem dlouhodobého namáhání.

Skládačka Brompton M3L je výrobcem přeci jenom kolo určená k přepravě do vzdáleností do 20 km, pro "chleba a mlíko" jak myslím trefně uvedl jeden ze spolujezdců, což se tak úplně nepotvrdilo. Další moje obava pramenila z toho, zda budu vůbec schopný takou vzdálenost ušlapat a stačit svým souputníkům na horských/trekingových kolech, byť kolo disponovalo třírychlostním nábojem.

Skládací kolo Brompton M3L s nákladním vozíkem Burley Travoy na nádraží v Zittau (Německo)

Nakonec však bez větších technických problémů celý komplet dorazil do cíle. Přiznávám, zašlapal jsem si slušně, ale i na tři převody si člověk zvykne, pokud je to po rovině.

Nákladní vozík Burley Travoy s maximální nosností 27 kg překvapil zejména výdrží a odolností materiálu použitého na úchyt oje (očko), který se nasazuje na trn v objímce připevněné k sedlové trubce, a tím tvoří pohyblivý spoj vozíku s kolem.

Spíše moji nepozorností se mi podařilo vozík převrátit (za jízdy i v klidu) a očko i trn vydrželi bez viditelných poškození takovéto kroutivé namáhání. Další positivní vlastností vozíku je poměrně dobrá absorpce otřesů.

Pružný rám částečně tlumí vibrace způsobené přejetím přes terénní nerovnosti a eliminuje rázy, které by pak více namáhali spojení vozíku s kolem. Toto jsem si ověřil na různých površích pukliny v asfaltu, lesní cesty i kostky, které byly nepříjemné pro všechny.

Bez divokého kývání vozík umožňuje celkem pohodlnou jízdu ve stoje, ve srovnání s kolem, kde je náklad vezen na nosiči v brašnách. Na žádné spurtování to však není.

Uchycení nákladního vozíku Burley Travoy ke skládacímu kolu Brompton M3L

To byla jedna situace, kdy jsem to převrátil. Druhá situace nastala při sjíždění z vysokého obrubníku našikmo. Nespornou výhodou, hlavně při cestování v dopravních přistředcích je možnost částečného složení vozíku. Výtky, které bych měl, nejsou nijak zásadní, ale přesto je zmíním. Vzhledem k absenci blatníků vám kolečka "nahazují" vezený náklad, je tedy dobré ho zabezpečit.

Druhá výtka také souvisí s jízdou v deštivém počasí, a sice odletující voda od zadního kola se dostává nad opěrnou plochu pro náklad a zateká do věcí umístěných v přepravní brašně, což jsem vyřešil důkladnějším překrytím vezeného nákladu. Co se týče dalších jízdních vlastnosti, tak je potřeba počítat s tím, že v protivětru máte trochu větší odpor a jízda "v háku“ za vozíkem není také úplně ideální.

Jak jsem již uvedl, tak na skládacím kole Brompton M3L je možné urazit i delší vzdálenosti, nutno však podotknout, že v rovinatém až mírně zvlněném terénu, ale i tak je to větší zátěž než na kole trekingovém případně horském. Na špici naší skupiny jsem se proto moc často neobjevoval.

Třírychlostní náboj fungoval bez problémů, vhodnější by asi bylo jemnější stupňování, které umožňuje šestirychlostní varianta (dva pastorky + třírychlostní náboj).

Cykloputování se skládacím kolem Brompton M3L a s nákladním vozíkem Burley Travoy k Baltskému moři

Na vzpřímenější polohu při sezení si bylo možné po několika dnech zvyknout stejně jako na způsob řazení i jejich zpřevodování. Brždění bylo naprosto bezproblémové. K únavě materiálu však nakonec došlo. Pedály zejména ten skládací po nějakých 250 - 300 km začal vrzat.

Odepínatelná přední brašna, která je připevněna k rámu nikoliv k řídítkům není v podstatě vůbec cítit, jen není vidět na přední část předního kola, což bych vůbec nepovažoval za problém.

Výhody skládání při cestování asi ani není nutné vůbec zmiňovat. Při cestováním v dopravních prostředcích, je však nutné počítat s tím, že máte větší počet zavazadel, které musíte pobrat.

Závěrem bych uvedl několik věcí, které bych pro příští putování udělal jinak. Na vozík bych pořídil jeden velký vodotěsný vak (v lezecké hantýrce takzvaný "tahačák"), do kterého bych vměstnal celý náklad nebo případně a možná ještě lépe je rozdělil do dvou na sebou umístěných vodotěsných přepravních tašek, které je možné jednoduše připnout upínacím systémem na vozík.

Pokud bych znovu vyrážel na skládacím kole, tak bych ho určitě osadil nášlapnými pedály namísto skládacích.

Cykloputování se skládacím kolem Brompton M3L a s nákladním vozíkem Burley Travoy k Baltskému moři

Pokud bych měl hodnotit, zda je lepší vozík nebo tašky na nosiči bez ohledu na druh kola, tak asi není jednoznačná odpověď. S vozíkem je kolo při jízdě jednodušeji ovladatelné, ale zase máte do dopravních prostředků minimálně dvě zavazadla. Oproti tomu s taškami je kolo dle mého názoru těžkopádnější na ovládání, ale s přidělanými taškami ho jednoduše natlačíte do vlaku, jako jeden kus.

Telegrafické shrnutí cesty

Na cyklostezku jsme se připojili až v Žitavě, kam jsme dojeli vlakem. Celkem nás jelo 5. Odtud nám putování trvalo sedm dní až k Baltskému moři do městečka Ückeritz. Nejkratší etapa měřila 80 km (první) a nejdelší 113 km (poslední).

Cesta vede zejména po asfaltových stezkách vedených na protipovodňových valech podél řek, ale i po zpevněných cestách lesem a sem tam překvapí i ne už tak příjemné, ale většinou krátké úseky po kostkách.

1. den Zittau - Bad Muskau
2. den Bad Muskau - Guben
3. den Guben - Lebus
4. den Lebus - Hohenwützen
5. den Hohenwützen - Penkun
6. den Penkun - Ueckermünde
7. den Ueckermünde - Ahlbeck Heringsdorf - Ückeritz

(poznámka: vyčet měst je jen orientační, nocovali jsme v jejich blízkém nebo vzdálenějším okolí)

Dokud se jelo podél Nisy, tak jsme přespávali nadivoko u řeky, dále už tato možnost nebyla tak častá, tak jsme kromě dvou výjimek volili kempy. Ceny v kempech jsou celou cestu víceméně stejné (cca € 6 za osobu a € 4 za stan). Na závěr jsme strávili jeden den u moře a zpět se vrátili vlakem.

Doporučuji výlet naplánovat tak, aby návrat vlakem probíhal o víkendu, protože tzv. Schönes-Wochenende-Ticket je o hodně levnější než jízdné ve všední dny, vztahuje se však na pouze na vlaky nižších tříd, ale i tak se to vyplatí. Cesta Ückeritz – Zittau nás stala v pěti lidech s koly € 63.50 oproti běžným cca € 355.

Jan Tryzna na skládacím kole Brompton M3L a s nákladním vozíkem
Burley Travoy na konci putování

Závěrem bych rád poděkoval souputníkům, že mě vzali s sebou a Zdendovi za zapůjčení výbavy, byla to parádní dovolená a prima oslava třicátin.

Na skládacím kole Brompton k Baltskému moři 2011 (Jan Tryzna)

23.8.2011


(Přečteno: 2381x  |  autor: J.Tryzna  |  zdroj: archiv Rebel Bike  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2019 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku