menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 116485
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 67370
Ano25418
Ne21675
Nevím20277
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Skládací kola Birdy - kult z Německa

4.5.2012

poslat e-mailem tisk

Birdy je pro Němce stejnou klasikou, jako pro Angličana Brompton. Obě firmy šly totiž podobnou cestou vývoje. Na začátku byl geniální nápad, kterého se firmy drží v podstatě dodnes a tak obě značky mají i v současnosti svá kola koncepčně velmi podobná těm, se kterými kdysi začínaly. Dolaďují pouze detaily a rozšiřují paletu modelů.

 Skládací kolo Birdy World Sport

Historie značky Birdy

Za názvem značky se skrývají dvě jména, Heiko Müller a Markus Riese. Ti spolu již v roce 1992 v rámci diplomové práce vytvořili koncepci skládačky, která v postatě dodnes funguje na stejném principu. Prvním výrobkem ale překvapivě nebylo skládací kolo.

Oba aktivní cyklisté celoročně šlapali do pedálů a v zimních měsících je trápil studený vichr přicházející od Rýna, který neměly rádi jejich uši. Tak vytvořili jakési klapky z flísu, které se nacvakávaly na řemeny  přilby. To je první oficiální výrobek od Reise und Müller. Cesta k univerzitě, kde vznikal projekt originální skládačky,  tak mohla proběhnout v klidu.

Birdy tedy postupně vznikalo již v roce 1992, ale oficiálně bylo představeno až v roce 1995. Systém skládání se v praxi zkoušel na zvláštním "monstru", kole svařeném ze dvou jízdních kol. Tam se ladily délky jednotlivých trubek, posed a tak dále. Nějaké počítačové modely tenkrát ještě nepřicházely v úvahu.

Tohle trvalo dva roky, než světlo světa spatřil první prototyp. Následovaly hned nějaká ocenění včetně Hessen Innovations v roce 1993 a dále v Kolíně nad Rýnem na výstavě IntrCycle v roce 1994. Zatím se Birdy bralo spíše jako atrakce, větší sériová výroba přišla až v roce 1995.

Pro zajímavost, první kola byla již vybavena hydraulickými brzdami Magura, odpružením s elastomerem, 17-ti palcovými koly, 8-mi rychlostním Shimanem XT a rukojetí Shimano GripShift, plánovány byly čtyři velikosti rámu.

I přes velký zájem reagoval odborný svět skepticky. Bylo problémem sehnat peníze od bank a nedal se najít solidní výrobce. Tak firma ztratila celý rok, který věnovala rozšíření sortimentu příslušenství. Přelomem byla započatá spolupráce s tchajwanským výrobcem Pacific Cycles, který patří i dnes, co se týká inovací v alternativách cyklistiky, ke světové špičce.

Pracují pro něj významní světoví konstruktéři, část produkce tak jde pod vlastní značkou a část je zakázková. Pacific Cycles vyrábí pro Němce Birdy dodnes. Tehdy byli šéfové Pacific Cycles z projektu Birdy nadšení. Kola se začala dobře prodávat jak na Tchaiwanu, tak hlavně v Japonsku.

Tam se Birdy daří dodnes dobře, funguje pod místním názvem a v mnoha barevných designech.  Zajistit produkci v Pacific Cycles ale nebylo levné, německé banky odmítaly půjčit peníze a tak se musely první finance poskládat z úspor rodičů a přátel, opravdu příběh jak z románu.

Tak přišla na svět první série 250 kol v červnu 1995. Za pár měsíců byla vyprodána. Pak to nabralo na obrátkách. V roce 1996 Birdy představilo kolo se řazením v zadním náboji a řemenovým pohonem. Od roku 2002 jsou vybrané modely vybavovány převodovkami Rohloff. O čtyři roky později se objevuje nový modernější rám. Od té doby se také modely dělí na čtyři základní kategorie, Speed, Rohloff, Touring a City, které dostaly postupně další následovníky.

Skládací kolo Birdy World Sport

Představený model Birdy World Sport je navržený jako cenově přijatelný s tím, že využívá starší verzi rámu, která se více podobá klasickému kolu, než ta dnešní futuristická. Klasická varianta rámu je stále pro mnohé příznivce Birdy nejžádanější. Skořepinová konstrukce ze slitiny Alu 7005 dodává rámu potřebnou tuhost a při tom nízkou hmotnost.

Zdeněk Dokoupil na skládacím kole Birdy World Sport

Birdy World Sport by se dal popsat dvěma slovy, dobrý a spolehlivý. U tohoto modelu je také zajímavé, že pro celosvětový trh se dodává pouze jedno matně černé barevné provedení, důvodem je výsledná cena, která by měla být tak nižší.

Skládání u Birdy je velmi specifickou záležitostí, než popisovat jak se sklápí předek a zadek do sebe a co se musí uvolnit a tak dále, lépe se podívat na nějaké instruktážní video na YouTube.

Zdeněk Dokoupil při skládání kola Birdy World Sport

Ale vše, co vypadá na začátku složitě, přijde pak jednoduše. Celoodpružené kolo dostaneme za 15 sekund do rozměru 79 x 61 x 36 cm. Ačkoli jde o vstupní model, není nijak ošizen. Celková hmotnost je 11.9 kg. Na bicyklu najdeme například osmi rychlostní řazení a osmnácti palcové pláště Schwalbe a tak dále.

Říká se, kdo jednou usedl na Birdy, nechtěl nic jiného. Každému sedět asi nebude, ale sympatické je odpružení (kde se dají měnit různě tvrdé elastomery), delší rám, připomínající klasické bicykly a možnost variability ve výběru komponentů, kterou Birdy zákazníkům nabízí.

Skládací kolo Birdy World Sport ve složeném stavu

Je to výjimečné kolo, po kterém sáhne individualista a zároveň praktik. Extrovert si vybere - pokud na to bude mít, některý z vyšších modelů s futuristicky vyhlížejícím rámem, kotoučovými a tak dále, nebo případně převodovkou Rohloff. Nabídka Birdy pro náročné zákazníky je prakticky neomezená.

Skládací kolo Birdy World Sport (Mike Koukal)

30.4.2012


(Přečteno: 2377x  |  autor: M.Koukal  |  zdroj: http://www.bikenet.cz  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2019 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku