menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 116485
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 67370
Ano25418
Ne21675
Nevím20277
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Rychloupínací pedály MKS AR-2 EZY

8.5.2012

poslat e-mailem tisk

U skládacích kol se řeší otázka kam s pedály již od dob jejich vzniku. Například Brompton to vymyslel zcela po svém, zaměřil se pouze na jednu stranu kola, druhou není třeba řešit, protože pedál se schová do složeného kola a nijak nepřečuhuje. Na opačnou stranu nejprve nasadil skládací kliku, pak až po mnoha letech přišel na řadu skládací pedál.

Skládací kolo Brompton M6R

Jsou ale skládací pedály tím nejlepším řešením? Jestli tím nejlepším, to nelze s určitostí říct, je to hodně individuální, ale nejsou tím jediným. Při prvním seznamování se skládacími koly mě trochu zamrzelo, že ačkoli mám dražší model bicyklu, nenajdu u něho skládací pedály, ale cosi jiného, co jsem doposud neznal.

Cítil jsem se ošizen, až do té doby, než jsem po prvé zkusil mechanismus rychloupínacích pedálů. Pak jsem pochopil, proč se montují jako určitý nadstandard na drahé modely skládacích kol Dahon (nyní i Tern). Rozčarování z pedálů sklápěcích přišlo později, kdy jsem si pár modelů vyzkoušel.

Rychloupínací pedály MKS AR-2 EZY

Vesměs se jednalo o obyčejné plastové provedení, kde hůře drží noha a i samotné sklápění nejde mnohdy lehce a rychle, zvláště když máte třeba zmrzlé prsty. Ani esteticky to není žádná výhra, vypadají lacině a pokud chceme na kole mít pedály, co fungují a vypadají jako ty klasické, pak nezbývá příliš možností, tedy jedna ano a jmenuje se MKS.

Japonsko sice komponentově osazuje celý svět, ale malých značek, nabízejících něco speciálního, příliš není. MKS vyrábí pouze pedály, jak klasické, tak i nášlapné, ale vždy s vlastním nápadem, nikoho nekopíruje. Myšlenkou nacvaknout rychle pedály pomocí nějakého bajonetového systému se zabývalo několik výrobců, ale nikdo v tom neměl větší úspěch.

Rychloupínací pedály MKS AR-2 EZY

Posledně jsme viděli na Eurobiku třeba nápad tchaiwanské firmy Epo. Není to totiž jen o tom nabídnout systém, ale především musí dlouho a spolehlivě fungovat. MKS pedály jako by se všemu co známe vymykaly. Neznámá značka a tak perfektní zpracování, navíc u pedálů, kde se počítá pouze s turistickou jízdou.

MKS AR-2 EZY, to je přesný název pedálů. EZY se nazývá adaptér, který běžně stranovým klíčem přišroubujeme ke klice. Do něj pak zasuneme osu pedálu. Ta je vyrobena z kvalitní Cr-Mo oceli, část, která přesahuje přes pedál má osazení, aby přesně pasovala dovnitř adaptéru.

Vtip je v tom, že kuličkové ložisko v adaptéru, ve kterém se osa otáčí, lze snadno odblokovat. Stačí nám k tomu pouze lehce dvěma prsty pohnout adaptérem směrem ke klice, ložiskové kuličky se tak na vteřinu "schovají"  a osa lehce zapadne dovnitř. Zvládne to méně zručný člověk daleko rychleji, než kdyby měl sklapovat pedály.

Rychoupínací pedály MKS AR-2 EZY (skládací kolo Kawasaki Freedom)

V praxi to vypadá tak, že ostatní sklapují a my už máme MKSka v kapse. Po dosednutí pedálu dojde k zacvaknutí systému. Nemusíme tak obávat, že by mohlo dojít k samovolnému oddělení pedálu za jízdy. Na to musíme pohnout přírubou adaptéru a překonat sílu pružiny.

Mechanismus je opravdu rychloupínací, funguje bleskově a spolehlivě a my jsme se přesvědčili, že ani po třech letech celoročního provozu nedošlo k žádným vůlím mezi osou a ložisky. Jedinou údržbou bylo občasné promáznutí vazelínou. Je to zvláštní, že i mnohé klasické pedály by zaznamenaly problémy již mnohem dříve.

Japonci prostě nasadili laťku kvality hodně vysoko. Samotný pedál má klec ze slitiny Alu, tvarem je to klasický silniční pedál, kde jedna strana je na okraji mírně zvednutá nahoru. Počítá se i s případnou montáží klipsen. I tělo pedálu je vyrobeno ze slitiny Alu. Jediným plastem je záklopka osy na vnější straně.

Rychloupínací pedály MKS AR-2 EZY

Díky tvaru pedálu a ozubení noha neklouže ani v mokrých teniskách s hladkou podrážkou. Výrobce k pedálům dodává sáček, ale nám se osvědčilo při skládání pedály vsunout do podsedlové brašničky, nebo prostě jen tak do kapsy. Pedály nemají příliš ostré hrany a tak se nemusíme bát, že by nám roztrhly oblečení.

Jejich použití se nemusí omezovat pouze na skládací kola, ale všude tam, kde potřebujeme šetřit místem. Ať je to doma, v kufru automobilu, či na střešním nosiči v případě použití více kol, všude oceníme možnost pedály snadno vyjmout z klik. I zloděj si raději vybere kolo, na kterém může rychle odjet a pedály v kapse tak mohou zachránit nepříjemné situace.

Rychloupínací pedály MKS AR-2 EZY

Ani po estetické stránce nelze pedálům nic vytknout. Jejich plocha sice není největší, ale i noha velikosti 47 (v našem případě) se s nimi rychle sžije. Snad jen rovný profil z obou stran by byl možná praktičtější.

Rychloupínací pedály MKS AR-2 EZY (Mike Koukal)

5.5.2012


(Přečteno: 2346x  |  autor: M.Koukal  |  zdroj: http://www.bikenet.cz  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2019 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku