menu_01
Úvodní stránka Rebel Bike
O společnosti Rebel Bike
Akce Rebel Bike
Půjčovna Rebel Bike
Jízdní kola, dětské vozíky, tažné tyče, prodej, stavba, servis, repase Rebel Bike
Fotogalerie a videogalerie Rebel Bike (1999 - 2011)
Bazar jizdních kol a komponentů Rebel Bike
Partneři a spolupracovníci Rebel Bike
Internetový obchod Rebel Bike
menu_11
Nadpis anketa
Proč nepoužívám jízdní kolo jako dopravní prostředek?
Celkem hlasovalo: 116436
Anketa paticka Nadpis fotogalerie
poslední vložená fotografie
Zdeněk Dokoupil a Tomáš Kvasnička na elektrokolech Orange Alpine 6e Factory na Singltreku pod Smrkem (podzim 2018)

počet fotografií: 31133

více
Fotogalerie paticka Nadpis anketa
Myslíte si, že je elektrokolo vhodné také na sportovní jízdu?
Celkem hlasovalo: 67342
Ano25407
Ne21667
Nevím20268
Anketa paticka Nadpis odkazy
Postav si svého Singulara!
Singular kalkulačka
vše o Singular Cycles
trvalý odkaz Singular Cycles
Cesky pohar patickaPůjčovna Rebel Bike, obecné informaceNadpis půjčovna
Půjčovna horských a skládacích kol, dětských vozíků, tažných tyčí a cyklosedaček
paticka Nadpis zboží z e-shopu
Teleskopické sedlovky Kind Shock
Kind Shock Drop Zone
Kind Shock Drop Zone R
Kind Shock Super Natural R
Zbozi z e-shopu paticka Nadpis návštěvnost

Top list

Navrcholu.cz


Seo Servis

Navstevnost paticka
space
Detail článku

Velký test plášťů Schwalbe Big Apple

14.5.2012

poslat e-mailem tisk

Začátek celosvětového používání  balonových plášťů sahá hodně do minulosti. Když si v roce 1888 J.B.Dunlop nechal patentovat nafukovací pneumatiku pro bicykl, ještě nějakou dobu trvalo, než se novinka ujala. Pak přišel doslova boom, balonové pláště pro automobily a bicykly se vyráběly ve velkých sériích již před sto a více lety.

Pláště Schwalbe Big Apple

Měly typicku bílou barvu a označení Dunlop Baloon. Ve dvacátých letech minulého století jsme se s nimi na bicyklech mohli setkat celkem často. Pak se po dlouhá desetiletí stala "tlustá" pneumatika trvalou součástí klasických městských kol, ale žádná značka nikdy nenabízela tolik variant rozměrů na jeden typ balonového pláště, jak to v současnosti umí německá značka Schwalbe.

Nebýt jí, tak světoběžníci, alternativní cyklisté a náročnější cykloturisté nemají na čem jezdit. Schwalbe totiž kromě špičkových plášťů pro horská kola a silnici věnuje velkou část produkce i jim. 

Co je dále zajímavé, že se nebojí použít svoje špičkové technologie, například ze závodních plášťů i pro pláště vyloženě turistické a kromě toho nabídnout vždy i nějakou levnější alternativu. Další věcí je sortiment rozměrů u daného typu. Na to je Schwalbe také expert a neustále ho rozšiřuje, příkladem může být právě městský bestseller Big Apple.

Pláště Schwalbe Big Apple

Zdá se vám málo šestnáct možných variant pro tento plášť? Možná ještě zajímavější je podívat se na co všechno je můžeme namontovat. Od dětského kola až po devětadvacítku. My jsme si postupně tento plášť vyzkoušeli ve všech možných podobách.  Například jako "rodinné obutí".

Toto označení platí doslova, kde se vám poštěstí mít stejný vzorek na dětském vozíku (20“), starším dětském kole (14“), horském kole táhnoucím vozík (26“) a kole crossovém (28“). Pohodovou jízdu na rychlých gumách, které nás zbaví drncání jsme si tak užívali všichni stejně. Big Apple je prostě městský fenomén, který co se týká variability nemá konkurenci.

Schwalbe u toho typu nasadil i příznivou cenu a tak se nikdo nemůže vymlouvat na to, že je to plášť drahý, jako například některé maratonské modely, které stojí jednou tolik i více.

Pláště Schwalbe Big Apple

V současnosti nastupuje nový vzorek Big Apple, ovšem pouze u větších rozměru. Ty menší - 12, 14, 16 a 18“ zůstávají stejné jako doposud. Recenze nového vzorku bude samozřejmě také následovat. Náš test probíhal opravdu dlouhodobě, kdy jsme Big Apple používali po několik let na různých typech kol. Cesta k němu vedla v našem případě přes dětský vozík

Big Apple a dětský vozík

Každý si přeje aby jeho dítě ve vozíku užívalo veškerého komfortu, i když se jednalo o luxusní odpružený vozík Chariot CX1, jeho sériově montované pláště vypadaly spíše jako levné gumy do města, než do terénu. Byly tedy hned nahrazeny Big Apple s rozměrem 20 x 2.35", docela velký skok z původních 1.7".

Pláště Schwalbe Big Apple

Zlepšilo se nejen tlumení, ale i celkově jízdní vlastnosti, vozík byl stabilnější, tolik po povrchu neposkakoval a jízda byla tak mnohem klidnější. Big Apple byly i lehčí, než původní tenčí pláště se zbytečně silným kordem. Škoda, že s nástupem nového vzorku u Big Apple německá značka tento rozměr přestala dělat a nejširší je nyní pouze 2.15".

Na druhou stranu, kupců asi nebylo moc, protože dva trojka ve dvacítce je celkem málo použitelná. Rozhodně nebude lehké ji například namontovat na každou skládačku. Zkoušeli jsme na stejném dětském vozíku i subtilnější 2.15" (hmotnost 530 gramů), která je stále v nabídce.

Doporučuje se především na neodpružené vozíky, ale znát je i na těch odpružených. Stejně jako když si na fulla dáte tenké pláště, nebudou jízdní vlastnosti v terénu stát za nic, odpružení není všemocné a dobré gumy jsou základem úspěchu.

Zprvu jsme nové pláště nahustili až příliš, jízdní vlastnosti tak nebyly ideální. Po mírném upuštění se vše změnilo do normálu. Chce si to  pohrát s tlakem, plášť nechat i mírně podhuštěný, to se pak vozík v terénu jen lehce vznáší jako loďka na vlnách. Vozík Chariot CX1 s plášti Big Apple s námi absolvoval třikrát týdenní setkáni dětských vozíků na Šumavě, které se koná každým rokem.

Pláště Schwalbe Big Apple (Alena Vrzalová)

Jezdí se tam většinou na asfaltu a upravenějších pěšinách, co se týká valivého odporu, tahle tlustší guma "jede jako ďábel", tamní táhlá stoupání a rychlé sjezdy byla pro rychlé Big Apple lahůdkou.

Následovalo mnoho jízd do terénu na kamenité lesní cesty, kam se s vozíky běžně nejezdí, Lužické hory, hřebeny Brd, a tak dále, jedinou brzdou byla šířka jednomístného vozíku, pláště nikdy nezklamaly, na těch tenkých sériovkách si to moc nedokážeme představit.

Big Apple je sice městským pláštěm, ale pokud nepotřebujeme extra vzorek a jde nám hlavně o využití balonového efektu, je to ideální řešení pro dětský vozík do terénu.

Big Apple a skládací kolo

Schwalbe dodává na skládací kola několik typů vzorků sériově, takže se s nimi na skládačky hodně počítá. Zdaleka je nemá ale tolik značek a jsou montovány hlavně na dražší modely a tak přezout na Big Apple je asi ten nejlevnější a zároveň nejefektivnější tuning skládacího kola. Pomocí tohoto pláště dosáhneme dvou efektů, zlepší se vizuální vjem a také jízdní vlastnosti.

Pláště Schwalbe Big Apple (Miroslava Schofellová)

Ať již máme dvacítky, či šestnáctky, silnější pláště vzhledově kolo hodně posílí. Tlumící efekt je jednoznačný, funguje to stejně jako u všech silnějších plášťů. Pro dosažení co nejmenšího valivého odporu nemusíme Big Apple tolik hustit, jako užší pláště, kterým musíme dát maximum a pak je jízda velmi nepříjemná.

Big Apple to jede stejně, ale ještě dosáhneme efektu vzduchového polštáře. Jízdní vlastnosti lze shrnout jednou větou, rychlé a při tom komfortní. Rozměr 20 x 2.0“ má hmotnost 495 gramů, rozměr 16 x 2.0“ pak 370 gramů.

Big Apple a dětské kolo

I tady můžeme hodně zlepšit. Na dětských kolech se šetří kde může, zrovna pláště nejsou místem, kde by se trvalo na kvalitě. Dítěti to přeci stačí a ideální je nějaká náhražka dospělého MTB pláště. Jezdí ale tříleté dítě do terénu a potřebuje hrubší vzorek?

Pláště Schwalbe Big Apple

Jelikož se většina jízd odehrává na dětských hřištích a chodnících, tak asi nikoli. V našem případě šlo o starší bicykl s velikostí kol 14“. I tuto problematickou velikost má Schwalbe skladem (rozměr 14 x 2.0", hmotnost 360 gramů). Dvouleté zkušenosti jsou, že si dítě jízdu více užívá, nemusí se tolik dřít, pláště mu i hezky tlumí a kolo s nimi vypadá docela extra.

I reflexní proužek na bocích potěší. Na Big Apple jsme absolvovali kromě cyklostezek i například Schwarzenberský kanál na Šumavě, kde povrch je dost rozbitý. Cyklista až na jeden smyk na písku zvládl jeho první náročnější terén s těmito plášti bez problému a dal hned dvacet kilometrů s následným dlouhým sjezdem z hřebenů hor.

K dispozici nebyla tažná tyč a tak to musel celé dát sám, je to důkaz toho, že Big Apple jedou fajn i na lesních asfaltkách a kamenitých cestách a že je dokáže zvládnout i čtyřleté dítko.

Big Apple a horské kolo

Balonové pláště oceníme především na kole s pevnou vidlicí. U šestadvacítek máme docela z čeho vybírat. Buď rozměry 26 x 2.0", 2.15ů a 2.35", nebo těžší 2.15 v různých módních barvách, které se ale díky znatelně vyšší hmotnosti hodí spíše na cruisery. Fajnšmekři mohou zkusit impozantní šířku 2.35", která se na hladkém plášti obzvláště vyjímá.

Pláště Schwalbe Big Apple (Mike Koukal)

Třeba takový pevný oceláč na Big Apple 2.35" musí být neodolatelný. Tahle dva trojka je ještě k mání prakticky stejná, ale lehčí, s názvem Super Moto. Je to drahý plášť  využívající stejnou směs PaceStar, jako závodní MTB modely. Na omak je směs úplně jiná - působí hodně elasticky.

Jezdili jsme klasickou dvoupalcovou verzi Big Apple, jelikož šlo o kolo s odpruženou vidlicí, vnímali jsme více než komfort spíše rychlost. Zde je už docela velká konkurence od jiných značek, kde hladké "tlusté" šestadvacítky začaly konkurovat klasickým tenkým slickům. Ty jsou sice velmi rychlé, ale ne komfortní.

Big Apple a elektrokolo

U elektrokol jsou nároky na pláště kromě jízdních vlastností také zaměřeny na co minimální možnost defektu. Big Apple se dá využít jak u devětadvacítek, tak i u crossů. Podstatné je označení E-Bike Ready, které se objevuje na více pláštích této německé značky.

Pláště Schwalbe Big Apple

Schwalbe označuje stupeň ochrany proti defektu čísly, Big Apple má čytřku, což je lepší průměr. Existují i vyšší čísla, u vybraných maratonských typů s různými vložkami atd, ale tam je zase hmotnost pláště o mnoho vyšší. Co se týká jízdních vlastností, platí stejné co výše.

Elektrokola se zadními pohony jsou obecně náchylnější k defektům, oprava pak bývá složitější vzhledem k nutnosti odpojit systém, většina tak nemá vzhledem k velkému kroutícímu momentu rychloupínáky a disponuje klasickými maticemi. Pro tohle všechno je nejlépe zvolit spolehlivý typ pláště, kterým Big Apple dozajista je.

Pláště Schwalbe Big Apple

Na elektrokole jsme plášť jezdili jen krátkodobě, tak nelze dělat závěry o počtu defektů, když žádné nebyly, nízký valivý odpor a komfort však znát byl.

Parametry plášťů Schwalbe Big Apple

Montáž na ráfky šla vždy celkem lehce, plášť není extra silný a většinou se obejdeme bez montpák, pokud máme šikovné ruce. Kromě zmíněných jízdních vlastností má plášť překvapivě dobrou přilnavost, ani za mokra jsme se s ním nemuseli zas tak omezovat. Plášť má na bocích jemné drážky, které ho dokážou podržet v náklonu.

Pláště Schwalbe Big Apple

Co se týká směsi, tak nové modely (které jsme zatím netestovali) mají směs Endurance, ta se používá i u některých jiných plášťů maratonského typu, z toho vychází priorita co nejdelší výdrže. Tato směs používá u průměrů 20 - 28“, což Schwalbe označuje jako skupinu Performance Line.

Mají jí také pláště průměru 16 a 18“. Ostatní rozměry se musí spokojit s SBC (Schwalbe Basic Line), také jinak základní směs plášťů Schwalbe. Konkrétně jsou to barevné verze Big Apple, označované jako Active Line. Sice krásné, ale trochu těžší. Hodí se například na cruisery.

Ještě dodejme že směs SBC má i námi testované provedení Big Apple na 14 palcích. Druhou specialitou je způsob jak plášť chránit proti defektům. Na to je Schwalbe odborník, takže řada Performance Line disponuje ochranou RaceGuard, což je tenká dvojitá vrstva nylonu vložena dovnitř pláště po celém obvodu.

Pláště Schwalbe Big Apple

Ta právě garantuje stupeň ochrany číslo 4. Skupinu těžších plášťů Big Apple s názvem Active Line chrání tak zvané Puncture Protection, pásek z přírodního kaučuku, ale pozor, zde je stupeň ochrany pouze 3. Aby to byl pořádný zmatek, tak rozměr 16 a 18 palců má ochranu Kevlar Guard, což je to samé, akorát z Kevlaru a s číslem 4.

Pokud vám tento "guláš" připadá nesrozumitelný, podívejte se na online katalog výrobce a bude vám hned vše jasné. Schwalbe Big Apple je vzhledem k širokým  možnostem využití a příznivé ceně výjimečný plášť v katalogu Schwalbe.

Nám se to léty jen potvrdilo, tlusté a hladké pláště nejsou vůbec nesmyslné, právě naopak, mají své opodstatnění všude tam, kde nepotřebujeme vláčet s terénním vzorkem.

Test plášťů Schwalbe Big Apple

13.5.2012


(Přečteno: 2627x  |  autor: M.Koukal  |  zdroj: http://www.bikenet.cz  |  zpět )

Reklama
Elektrokolo - dopravní prostředek budoucnosti!

 

Novinky Rebel BikeNadpis hledání

Hledani patickaNadpis novinky

Ve spolupráci s časopisem Electric Bike Action CZ a Apache Bicycles jsme otestovali zcela nové trailové elektrokolo Apache Payat Comp 1.

více ]

Otestovali jsme extra silný pohon Bafang BBS-HD v kombinaci s baterií Apache Battery R7 614 Wh.

více ]

Sestavte si horské nebo sportovní elektrokolo Achilles s integrovaným středovým pohonem Bafang MaxDrive nebo Comp Drive Systems přesně podle vašich představ. Začněte vlastní barvou rámu, vyberte si léty prověřené komponenty a typ baterie s kapacitou přesně podle vašich požadavků.

více ]

Od středy 30.8. do pátku 1.9.2017 bude z důvodu účasti na cyklistickém veletrhu Eurobike 2017 ZAVŘENO. Děkujeme za pochopení.

více ]

Prohlédněte si nové video zaměřené na elektrifikovaná kola středovými pohony. Poznejte jak snadno jezdí do kopce, bez omezení z kopce, terénem nebo vodou.

více ]

Novinky paticka novinky emailem

zaregistrujte se pro zasílání novinek

rss 2.0
Nadpis RSS
Nadpis ČeMBA
trvalý odkaz ČeMBA
CeMBA paticka

  © 2001 - 2019 Rebelbike.com | Design arnemaDesign | Správa webu Rebel bike | Často kladené otázky (FAQ)

Rebelbike.com BBBparts.cz Detskevoziky.com Rohloff.cz Feltbikes.cz Singularbikes.cz Skladacikola.com
Najdete nás na Facebooku